וויטני Whitney

האהבה הכי גדולה

The Greatest Love of All

צילום׃ Getty images

פתיח חיובי: אין. כשאחד הקולות הכי-הכי הולכת לעולמה ככה סתם – אין אפשרות להביע דבר חיובי.

A positive introduction: none. When one of the greatest voices of all leaves the world for no reason – there's no possibility of expressing something positive.

פתיח שלילי: אף אחת מהתוכניות ברדיו הישראלי להן האזנתי הבוקר לא טרחה לעדכן. אני עדיין מצפה שיפתחו תוכנית עם אזכור מותה ועם שיר שלה, כמובן. רצוי שזה יהיה I will always love you, שמבחינתי הוא הלהיט האולטימטיבי שלה.

A negative introduction: none of the programmes in the Israeli radio I had listened this morning had bothered to update. I'm still waiting for them to start a programme with mentioning the diva's death and with one of her hits, of course. Desirable I will always love you, that as far as I'm concerned it's her ultimate hit.

Saving All My Love For You

אני חשה ברת מזל לחוות מוזיקה באמצעות קולות נפלאים. אחד החלומות שלי, שמן הסתם לא יתממש בגלגול הזה (יש תקוה בגלגול הבא), הוא להיות מסוגלת לעלות לגבהים ולהצליח לנפץ כמה קריסטלים. בפעם האחרונה שניסיתי, עמדו כוסות היין הדקיקות על רגלן האחת, מסתירות בידן את פיהן המפהק לרווחה (אני מניחה שלא רצו להעליב את בעלת הבית שלהן), אך יכולתי לראות איך הוד זכוכיותן מגחכות מכל הלב. שיבושם להן.

I feel lucky to experience music via wonderful voices. One of my dreams, that probably won't come true in this transformation (there's always hope it would happen on the next), is to be able to climb up and succeed to smash some crystals. The last time I tried, the thin glasses of wine stood on their single stems, hiding behind their hands a wide yawning mouth (I assume they were polite to not offend their owner), but I could see how These Majesties were giggling with all their heart. OK, let them enjoy it!

1988. המוכרת בחנות התקליטים, שכבר הכירה את טעמי, מציגה בפני את הקסטה (אז טרם קראנו לזה קלטת) החדשה שהגיע אליה. אני מתרשמת מהקול היחודי, אך השירים לא ממש נכנסים לי ללב. יש לי מנהג, להאזין עד הסוף לפני שאני שופטת, כך שלפני שאני דוחה את הקסטה מעל פני, אני מגיעה לשיר מספר 4. אני נסחפת מהצליל הראשון של השיר הזה.

1988. The seller in the record shop, who already knew my taste, presents me the new audio cassette she received. I'm impressed by this unique voice. But the songs don't really capture my heart. I have a custom to listen until the end before I judge, so before I reject the audio cassette, I reach song number 4. I'm swept away immediately by the first note of this song.

Whitney Houston – Saving all my love for you

לא מעטים הם האלבומים שאני רוכשת בזכות שיר אחד מדהים. הפעם יש לי מזל והוא מכיל שיר מדהים נוסף, מספר 9. המשפט ששבה את לבי בשיר הזה: I decided long ago never to walk in any one's Shadow, היוה נר לרגלי עד עצם היום הזה.

אני מניחה שזה ענין של טעם ואחרות היו ודאי בוחרות שירים אחרים שלה, אך לי – העוצמה השירית הזו, היכולת לעלות ולעלות ולעלות עוד ועוד ולהעלות את השומעות – זה מה שעושה לי את הכיף בחיים.

There are many albums I purchased due to one amazing song. This time I'm lucky and it includes another wonderful song, number 9. I assume it's a matter of taste, and other people would chose different songs, but for me – this powerful capability to sing like that, to go up and up and up more and more, and to bring the listeners to such light – that what brings joy into my life.

I Will Always Love You

משום-מה, רשום לי בזכרון כי הפעם הראשונה ששמעתי את השיר הנפלא הזה היה בביצועה של אודרי לאנדרס באחד הפרקים של דאלאס. זוכרות אותה שם בתור שרלילטו של ג'יי אר? אינני בטוחה שזה מה שהיא שרה, אבל זה מה שיש לי בזכרון; והוא, כידוע, מתעתע בנו. לא מצאתי את הביצוע שלה ביוטיוב. אולי תוכלו אתן?

For some reason, it is written in my memory that the first time I heard that wonderful song was with the performance of Audrey Landers on one of Dallas episodes. Do you remember her as one of J. R.'s mistresses? I'm not sure she sang this song, but my memory is stuck with the thought she did. You know how a memory can be deceiving. I couldn't find her performance on YouTube, perhaps you could?

אף שזה היה להיט ענק של דולי פרטון, אינני זוכרת ששידרו אותו יותר מדי ברדיו ומה שלא שידרו – לא ממש המריא אצלנו, כי הרי אז לא היה אינטרנט בו אפשר לנסות למצוא כמעט כל דבר. למי ששכחה או שלא ידעה את יוספה, פעם גלי צה"ל היתה תחנה שהשמיעה מוזיקה איכותית, לא פלייליסט שטחי כמו היום.

Although it was a huge hit of Dolly Parton, I can't remember it was broadcasted too much on the radio, and songs that weren't on the radio could not take off. We didn't have the internet then, where one can find almost everything. To those of you that already forgot, in those days we the radio was very good and played good music, but limited genre. Anyway, it was certainly a million times better than the drek superficial muzak on the playlist we are forced to listen to these days.

ואז הגיע הסרט המצוין "שומר הראש" לארצנו. אני חושבת שראיתי אותו לפחות 7 פעמים בקולנוע ואח"כ גם בוידאו יותר משאני יכולה לספור. כמה שדולי פרטון עשתה את השיר הזה מקסים ונהדר, באה וויטני יוסטון ועם הקול הנפלא שלה הפכה את זה למשהו שמיימי. אי אפשר שלא לחוש צמרמורות בכל פעם מחדש, גם אם שומעים שוב ושוב ושוב ועוד שוב אחד לדרך.

Then, the excellent movie "The body guard" came to Israel. I think that I watched it at least 7 times in the cinema, and later on video too, more than I can count. As much as Dolly Parton did this song so beautifully and wonderfully, Whitney Houston appeared and with her amazing voice turned it to something heavenly. One can't avoid of getting these goose bumps each time anew, even if one hears it again and again and again and another again for the road.

אפילוג עצוב

במהלך השנים יצא לי להקשיב לאלבומיה של וויטני, אך פרט לשלושת השירים שהזכרתי, לא הצלחתי להתחבר לאחרים. אני צריכה שהמוזיקה תיגע בי – אם אלה בלדות קורעות מיתרי קול ולב או רוק כאסח שמתזז את הגוף והנשמה. סתם שירים לא עושים לי את זה, גם אם אלה מושרים בקול אדיר.

מאז I Will Always Love You, לא הגיע אל אוזני שיר ממנה שירגש וייגע. בראיון עם אופרה ווינפרי, סיפרה הדיוה בגילוי לב על שנות הסמים. עוד מקרה של נישואים לאפס שכל מה שהוא יכול לעשות זה להחריב. מזכיר לכן את איימי וויינהאוס? כמה חבל על הבזבוז.

לנו, לא/נשים הפשוטים, קשה לדמיין איך זה להיות הקול של הדור ולהתדרדר ככה. אנו חושבות שלדיוה יש אחריות מסוימת בשל המתנה בה התברכה. אך מה לעשות, החיים מובילים אחרת והמציאות טופחת על הפנים. גם יהלום, אם אין שומרים עליו, מתעמעם.

Sad Epilogue

Since "I will always love you", I haven't heard from her any exciting song that touches. In an interview with Oprah Winfrey, the diva Whitney talked openly about her years under the drugs. Another case of marrying a zero, that all he can do is just destroying. Doesn't it remind you of Amy Winehouse? Such a waste.

We, the ordinary people, find it hard to imagine how it is to be the voice of a generation and then to going downhill. We think that a diva has a certain responsibility due to the gift she was blessed with. Life lead in a different path and reality strikes us on our face. Even a diamond, if one doesn’t keep an eye on it, stops shining.

קישורים:

 1. וויטני יוסטון הלכה לעולמה בגיל 48 – אתר מאקו
 2. עלייתה ונפילתה וואלה תרבות (כולל שעתיים מהופעתה המדהימה בדרום אפריקה)
 3. ויטני יוסטון מתה בגיל 48 וואלה תרבות
 4. הדיוה שהלכה לאיבוד עכבר העיר
 5. Greatest Love Of All – וויטני יוסטון בביצוע שונה
 6. דולי פרטון בביצוע המקורי והמקסים של I will always love you
הופעתה המדהימה של וויטני יוסטון בדרום אפריקה 1994
Whitney Houston's amazing performance in South Africa 1994

ג'ניפר האדסון במחוה מדמיעה לדיוה זז"ל (זכר זמרת לברכה)

Jennifer Hudson's touching tribute to the diva

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • jazminor77  ביום 17 בפברואר 2013 בשעה 23:37

  זמרת גדולה וקול נפלא. חבל שאלה עוזבות אותנו בטרם עת. תודה על המוזיקה שאת מעלה בבלוג שלך

 • שלי  ביום 15 בפברואר 2012 בשעה 12:15

  ,תגובתי לאבירמה גולן בכותרת:"ויטני יוסטון לא היתה צנחנית"-מדוע היא לא ראויה,שיטחיותו של האדם ועוד כאלה…
  "אני בהחלט מצפה שתביני!!! כיצד בחורה כשרונית ויפה באותה המידה. מדהימה- כאילו מלאכי שרת ירדו ונגעו בה. הוחרבו חייה כליל,מעבר לתעשיית הכסף והפופ הטראשית בארה"ב…משום שהיא אישה "שפחדה פחד מוות" להיות לבד, לא להינשא וישמרה האל -לא ללדת. בנוגע לקריירה המפוספסת שלה. בניגוד לשירלי מקליין שהודתה לא אחת ברוב חוצות שהיא הייתה מזדנבת ומעין קמע(בעיקר מיני) של סמי דיוויס ופרנק סינטרה.ויטני יוסטון היתה הפרנק סינטרה הבא. בגלל שק אשפה היא פיספסה את הרכבת הפלאית. ועל כך,אנו הנשים מבכות אותה."

 • תרצה הכטר  ביום 13 בפברואר 2012 בשעה 12:58

  העולם איבד אחד הקולות המדהימים, זמרת דגולה, יהלום של ממש.
  יישר כוח על הפוסטים העוסקים בזמרות ובזמרים והלינקים להופעותיהם ואלבומיהם.
  תודה!

 • שלי  ביום 13 בפברואר 2012 בשעה 9:53

  המומה וכואבת את לכתה של ויטני יוסטון. חיים מבוזבזים. עוד אישה שהוקרבה קורבן לגבר מעוך ועלוב. רחמיי על הסבתא והבת שנותרו מאחור. עשית עימה צדק שכתבת לה הספד כ"כ יפה. שלי

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: