כדורסל נשים

לשואלות ולמתפעלות מהתמונה המקסימה: אין לי מושג מי צילמה, כי לא כתוב באתר הקבוצה, משם לקחתי התמונה

לקראת משחק חצי הגמר-סל הערב

משחק גמר גביע המדינה בין אלקטרה רמת השרון לבין מכבי אשדוד – אִכזֵב (ב-22.3.12). איך נוהג בני לומר: "אכין לך מראש את ניידת הטיפול נמרץ בהיכון". בכל פעם שיוצא לי לצפות במשחק כדורסל של קבוצת הנשים של רמת השרון, זה תמיד עם דרמה, אפשר לצפות מראש למלא אקשן ואין רגע דל, בעיקר לא מהצד של ההתעצבנות. פעם אחת בחיים הייתי רוצה לראות משחק כשרמת השרון פותחת בְּסל ואינה מפסיקה לצלוף עד הסוף, כשלאורך המשחק יש לה יתרון של לפחות 15 נקודות. אמן, אולי זה יתרחש.

הקבוצה הטובה יותר ניצחה, בזה אין כל ספק. חבל שזו לא היתה הקבוצה שאני אוהדת. אף שכולנו מצפות לכדורסל מרתק והוגן (אצל נשים, כמובן, כי אצל גברים זה הרי אחרת…), עדיין יש את הקבוצה שאנו אוהדות ורוצות בנצחונה.

הערב, החל מהשעה 19, יועבר בשידור חי חצי גמר-סל כדורסל נשים בין אליצור רמלה ואלקטרה רמת השרון. כפרפרזה על דברי הגשש: "רבות צוטט, דובר, שודר וקושקש… והיד עוד נטויה", על היחסים הבעייתיים בין שתי הקבוצות הללו ועל המשחקים הלא קלים. אוהדי רמלה והגינות אינם עולים בקנה אחד וחבל שכך. הרי זה בסך הכל ספורט – לא מלחמת עולם. אני עדיין מצפה שהמשחק הערב יהיה בכל זאת נעים לצפיה ובלי לשמוע את הנאצות של האוהדים הרמלאיים. גברים כבהמות כבר הזכרתי? כולי תקוה שישאירו את ההנהלות הקלוקלת של מגרשי הכדורגל במקומם (ועדיף שיכחידו אותה) וינסו להיות הוגנים ומנומסים. אף אחד עוד לא מת מנימוס. מאלימות – כן.

יש לי דיון מתמשך עם בני לירן, המאמן הן קבוצת נשים והן גברים ולדעתו הנשים עדינות מדי והן צריכות להפנים את סגנון הגברים. אני טוענת שטוב שיש לנשים סגנון משלהן, אנחנו לא צריכות לחקות אף אחד ועדיף שנהיה עצמנו. אני גורסת, שסגנון הנשים עדיף והוא לא כזה עדין, אף שאכן אינו אלים ואגרסיבי כמו אצל גברים. מה רע שהשחקניות מתחבקות זו עם זו לפני המשחק או שבדרכן לחדר ההלבשה הן מסוגלות להחליף מלים יפות עם הקבוצה היריבה ואינן זועפות כמו הגברים? נשים אינן צריכות להדמות לבבונים. חוץ מזה, אני חושבת שיש ניצנים לפיהם גברים מתחילים להתעדן קצת. שמנו לב לחיבוקים ולנשיקות המורעפים כשמכבי זוכה במשחקים בגביע אירופה. זה כבר לא כמו ב-77, לדוגמא, אז הסתפקו החבר'ה הקשוחים בטפיחות מלאות עזוז על כל שכם שנקרתה בדרכם.

לאחרונה, היתה לי שיחה עם שחקנית כדורעף שביקשה ממני להתעניין אצל לירן אם הוא יוכל לאמן את הקבוצה שלה. תמהתי על שהיא מחפשת מאמן ולא מאמנת. אני בדעה שנשים מבינות נשים טוב יותר מאשר גברים אותנו. תשובתה היתה, שמאחר והן משחקות בליגה, הן גם שואפות להצליח ולנצח ולשם כך יש צורך באימון רציני. לטענתה, הן מעוניינות להחליף את המאמנת הנוכחית משום שהיא סחבקית וזה לא טוב לקבוצה, כי צריך מישהו קשוח שיחזיק את ה"בנות" (היא אמרה 'בנות' ולא 'נשים', החצופה!) ושלא יקשקש בזמן האימון, אלא יעביר אותו בצורה מקצועית וממוקדת. אחסוך מכן פה את ההרצאה שנשאתי באוזניה על הסטיגמה שהיא הדביקה למאמנות. הרי לא המגדר קובע את ההתנהלות, אלא האופי.

היום, את (אני ודאי שלא, אבל אולי את, הקוראת המצויה) פותחת מדור ספורט בעתון ולא רואה כמעט כלום על נשים. את (כנ"ל) גולשת ברשת כדי להתעדכן וכלום – הידיעות, רובן ככולן, על ספורטאים גברים. מזל שהגולשת המוכשרת שלנו, לי קורזיץ, זכתה במקום הראשון ובמדליית זהב וכתבו על כך (ב-28.3.12). השגים פחותים מאלה אין מזכירים כלל, כאילו ספורטאיות אינן קיימות. חיפשתי במדורי החדשות ברשת ומלבד סרטון היחצנות המגעיל של ראש הממשלה מנופח האגו המברך את הזוכָה (את מי הוא מעניין!?!?) – לא חזינו בביצועיה. הרי היא רק אשה, זה לא מספיק כדי לטרוח לשלוח צוות כדי לצלם ולהציג לציבור. כבר לא אזכיר את התעוד החשוב של פעילותנו, הנשים, המוחמץ השכם והערב. ההסטוריה שלנו אינה נכתבת מספיק, בקושי במסורה.

מלחמתן העיקשת של מאמנת קבוצת רמת השרון, אורנה אוסטפלד ויושבת ראש הקבוצה, רחל אוסטרוביץ', הניבה זכיה בבג"צ (ב-24.9.04) המחייב את רשות השידור לשדר את משחקי גביע אירופה לנשים כבר מן השלב הראשון ולא כפי שרשות השידור רצתה – רק מרבע הגמר. אוסטפלד ואוסטרוביץ' השיגו קביעת קריטריונים שוויוניים בשידור משחקי כדורסל נשים בגביע אירופה בערוץ הראשון. היתה זו החלטה חלוצית וחסרת תקדים, שהפיחה תקוה להתפתחות ענף כדורסל הנשים בפרט וספורט נשים בכלל, שתהיה נראוּת. זה לא ממש קידם – עובדה איך שספורט הנשים נראה – אין תקציבים, אין מספיק קבוצות, אין מספיק תמיכה. הטייקונים, לדוגמא, במקום לשדוד אותנו עד לשד עצמותינו, יכלו לתרום מרווחיהם והכל היו נהנים. אמנם ספורט אינו תרבות, לדעתי, אך זה אורח חיים בריא וחשוב, שלא לדבר על בילוי. לא מגיע לנו, הנשים, לבלות? בכל שבת מטרטרים לנו את המוח את התוכנית "שירים ושערים", על חשבון האגרה שאנו משלמות. למה אין לנו תמורה גם בהבאת מידע ושידורים של משחקי נשים? ידעתן שגם לנשים יש ליגת כדורגל? אם לא יראו לנו, איך נדע מה הולך?

יש סטיגמה מפגרת לפיה נשים אינן מתעניינות בספורט וכי אלה שכן – הן חס וחלילה (לא עלינו!) לסביות, רחמנא ליצלן. אם היו כותבים, משדרים, מראים ומעלים – נשים בהחלט היו שמחות להתעדכן בנעשה בעולם הספורט ולאו דוקא באיפור של איזו ריקנית בתוכנית ראליטי מטומטמת.

לרמת השרון – בהצלחה הערב!

קישורים:

 1. אתר הבית של קבוצת רמת השרון
 2. כדורסל נשים רמת השרון ויקיפדיה
 3. רקע לקראת המשחק הערב באתר ספסל
 4. אתר הספורט ONE
 5. כדורסל נשים אליצור רמלה ויקיפדיה
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • תרצה הכטר  On 1 באפריל 2012 at 17:38

  שרון – הכתיבה שלך מרעננת. אין לי הערות מיוחדות פרט לכך שישראל היא מדינת העולם השלישי. אם אין סיקור של משחקי כדורסל נשים זה בעיקר נובע מהמצ'ואיזם הגברי.
  אגב, בארה"ב זה לא עובד כך – כלתי שהיא אמא לשלושה משחקת כדורסל ויש לי מושג על מה שהולך שם מבחינת השידור של משחקי כדורסל נשים וכן הלאה.
  שוב חג שמח!

  • שרון הר פז  On 1 באפריל 2012 at 17:46

   כן, אנחנו בהחלט מדינת עולם שלישי מבחינת היחס לנשים והשליטה המצ'ואיסטית בחברה. אני חיה לי מיום ליום ומשבת לשבת בתקוה שזה ישתנה עוד בימי חלדי ואוכל לחזות בפלא במו עיני, כיצד נשים פועלות בחופשיות בכל השטחים, מקדמות ומפרגנות לנשים (זה לא קורה הרבה, כידוע לך), כשהן משילות מעליהן את אזיקי העבר הלא ממשיים כבר של "גברים בראש המחנה". הגיע הזמן לשוויון! הלואי ויתגשם החלום.
   הייתי שמחה לוא היינו מאמצות את גישת הספורט האמריקאית מבחינת מתן מקום לנשים לשחק, כולל שידורים וחסויות. זה מתחיל בחינוך לספורט בנבחרות בתי הספר, מה שאצלנו זה ממש חלש.
   חג פסח שמח וכשר לך ולשלך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: