שורשים

דע מאין באת ולאן אתה הולך

לפני מספר ימים, גילתה ידידה שלי שתחיה, שהיא למעשה נסיכה ומוצאה ממורשת מכובדת מאוד (לא שהיה לי ספק בכך, הריני מכירה אותה מזה זמן…) וכי שורשיה מגיעים עד לרבי משולם פייש לאווי מטאהש (נולד בשנת תקפ"א היא שנת 1821 למניינם), שייסד את שושלת חסידות טאהש. אחת מבנותיו, דבורה, נישאה לרבי דוד מנשה, שהוא הסבא-רבא של ידידתי. עוד גילתה הנסיכה את קרבתה הישירה לאדמו"ר הנוכחי מטאהש, הלא הוא רבי משולם פייש לאווי השני. מאז, עת אנו נפגשות, אני פורשת בפני הוד קדושתה את השטיח האדום ומשתחווה לה בכל פעם שהיא עוברת על פני.

במחקרה באינטרנט על תולדות משפחתה, הגיעה הצדיקה לסבא-רבא שלה, אך לא מצאה מקורות על צאצאיו, כלומר קשר מתועד אל אביה זצ"ל, שהיה ניצול שואה. ממה שהיא זוכרת מסיפוריו, עולה כי היה נצר לרבנים וצדיקים. הוא עצמו לא עסק בתורה, אלא בפרנסת משפחתו בצורה ארצית ומעשית.

חלק גדול מהמשפחה נספה בשואה. שכבה שלמה של דורות הוכחדה ולרבים אין זכר. תעודות ורישומים נשמדו לבלי שחזר. יש מי שעורך עכשו מחקר על רבי משולם פייש לאווי מטאהש וכך הגיע אל ידידתי כדי לבשר לה על ייחוסה המכובד ביותר, שהיא צאצא ישיר למייסד חסידות טאהש. אני תוהה מה מזה ינשור עלי, הרי בכל זאת אנו מיודדות, אף שהלה אינה נמנית עם הנבחרת שלי 😉

אצל ידידתי עוד אולי ניתן למצוא מקורות של שורשיה, משום שהחרדים העבירו את תולדות הדורות מדור לדור, מאב לבנו, מאם לבתה, וחלק אף תועד בכתב. אצלי, פשוטת העם, בלתי אפשרי להתחקות אחר שורשי. אלה שידעו, אינם כבר בין החיים והמעט שהצלחתי לדלות מפיה הנצור של אמי זצ"ל על משפחתה ומפי בן דודו של אבי על משפחתו, מגיע בקושי לדור של סבותַי וסבַי. כל בני ובנות הדודים של הורי אינם, רק הצאצאים מצד משפחת אמי נותרו ואנחנו כמעט ולא בקשר. לא נראה לי שהם יודעים הרבה יותר ממני.

גם אם נצליח להגיע לעיין ברשימות החיסול שניהלו הנאצים ימח שמם וזכרם, אני בספק אם נוכל להצליב מידע ולשייך אנשים למשפחותיהם ומשפחות אלה לאלה. אצל הנוצרים קל לאתר דורות אחורה: מעבר לרישומים במרשם האוכלוסין, פונה אדם לכנסיה ויכול למצוא פרטים די מדויקים של לידות ופטירות מקדמת דנא, גם אם אין לו מושג מי היו אבותיו. אצלנו, אם אינך יודעת את שמות קודמייך – אבוד לך. היכן תחפשי? לא שיש לי כוונה כזו, אינני מתכננת להניח לכף רגלי לדרוך על האדמה הארורה ההיא, אך אם אגיע לעיירה וישקוב, בה נולדה אמי וחיה עד המלחמה או לטרנוב, בה נולד וגדל אבי – אני בספק אם אמצא רישומים על היהודים שחיו שם.

מסתמן, שלא אדע כבר מאין באתי. מקוה שאדע לפחות לאן להמשיך ללכת.

קישורים:

  1. חסידות קוסון
  2. חסידות טאהש
  3. חסידות סאטמר
  4. וישקוב
  5. טרנוב
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

טרקבאקים

  • מאת פנינה « הוזה מִלִים ביום 1 במאי 2012 בשעה 23:44

    […] מצאה ידידתי שבגולה שהיא אינה לבד וכי למשפחתה עצים רבים, ממש יער, היא החלה לבנות את העץ […]

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: