ספורט כתרבות

(לעולם תצעדו לבד, ספורטאינו)

לאחר אולימפיאדת לונדון 2012 ולקראת הִתְחרויות הנכים

אנו חיים בעידן בו ספורט נחשב כתרבות ואוכל גם – תרבות הספורט, תרבות האוכל. לתומי, חשבתי שאוכל זה בשביל להתקיים ואין צורך לעשות מזה ענין או להקדיש לזה תשומת לב מעבר לשגרה, שלא לדבר על תכניות תפלות בטלויזיה. פעם, חינוך היה צמוד לתרבות והיה משרד ממשלתי לנושאים החשובים הללו. מאז, הרסו לנו ממשלות ישראל הן את החינוך והן את התרבות – בעיקר אלה מהצד המצדד בראש אטום, במחשבה מוגבלת ובאופק צר. נותרנו עם חרס בידנו והשבר גדול מאוד.

כבר קוננתי שהרבה עקום בעשייה של ממשלותינו, שבמקום לפעול לטובת הציבור – הגענו למצב של היום ואנה אנו באים. אמנם אינני מצויה בסוד העניינים, אך אי אפשר שלא לתהות מה, לכל הרוחות, השדים והעזאזל הם עושים שם מלבד שום דבר חיובי?

יש לנו שרת ספורט, שלוא היתה ישרה עם עצמה – היתה קמה ומתפטרת לאלתר ובלי לחזור יותר לחיים הפוליטיים, כי מספיק נזקים גרמה לעם ישראל בכהונותיה במשרדים השונים. גם לא מקימה ועדת חקירה מיותרת רק בשביל שיגידו שלא חקרה מה ולמה קרה שספורטאינו באולימפיאדת לונדון לא הצליחו להביא ולוא מדליה אחת. מה יש כאן לחקור? את הכשלון שלה?

יש לנו פתגם חכם מאוד שאומר: "סוף מעשה במחשבה תחילה" ומעצבן שאין מפנימים אותו ומישמים את לקחו. הרי אי אפשר לשבת בחיבוק ידיים ו/או להתאמן בצורה אקראית ואחר כך לצפות להשיג השגים. די כבר להיות אטומים למציאות ולחשוב שמאחר שיהודים אנו – יקרו לנו נסים והמדליות תיפולנה בחיק ספורטאינו ללא השקעת האמצעים המתאימים לאימונם. מתי יפול האסימון לממונים על הנושא ויבינו שספורט כבר מזמן אינו תחביב ואלה המשתתפים באולימפיאדות מתיחסים אל עיסוקם בצורה מקצועית? מה שאומר, שהגיע הזמן להקצות את המשאבים המתאימים ולטפח את הספורטאיות והספורטאים בצורה הולמת. מי שמוכשרת – אין שמים לה רגליים ו/או שולחים אותה להתאמן על חשבונה הזעום! מה כל כך קשה להבין שמי שמקדיש את כל-כולו לספורט, שמסירים ממנו דאגות פרנסה – מגיע להשגים ייצוגיים? מה לא ברור בעובדה, שמי שראשו אינו נקי להתפנות לאימונים – אין לו מה לחלום להשתוות למקצוענים?

במקום לחלום על נסים ולסמוך על סיעתא דשמיא, אולי כדאי לנסות משהו מעשי יותר, כמו לאמן ילדים מגיל קטן לספורט? במקום שעה-שעתיים שבועיות של ספורט בבית הספר, אולי כדאי לחשוב על שעה יומית? אולי גם כדאי לחשוב על להתחיל מגיל הגן? הרי אין דין ילדים מתרוצצים בחצר בהמולה תוססת (ולרוב ללא מטרה חיובית) כדין תרגילים מסודרים, מכוונים ומותאמים לגילם. ומה רע בלימוד טאי-צ'י החל מהגיל הרך?

אני בהחלט מקוה ומאחלת לספורטאינו להביא כבוד ומדליות למדינה, גם אם זו אינה מעניקה להם את התנאים המתאימים לכך.

בתמצות:

ספורט אינו תרבות, אך הוא בהחלט תורם לבריאות, כמו שאומר הפתגם החכם: "נפש בריאה בגוף בריא".

קישורים:

 1. השיר שרוד סטיוארט הקדיש לקבוצת הכדורגל שלו
 2. אולימפיאדת הנכים, לונדון 2012 ויקיפדיה
 3. אולימפיאדת לונדון 2012 ויקיפדיה
 4. ישראל באולימפיאדת לונדון 2012 ויקיפדיה
 5. שהטובים ינצחו!
 6. תמונות מטקס הפתיחה של אולימפיאדת הנכים, לונדון 2012
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • תרצה הכטר  On 24 באוגוסט 2012 at 18:45

  בשבת שעברה נתקלתי ביעל ארד ברחוב, בהדר יוסף. מעניין מה הייתה אומרת על הפוסט הזה? היא הביאה את המדליה האולימפית הראשונה לישראל וכתבה לאחרונה ספר מעניין בו תוכלי לקרא קצת על "תרבות הספורט" של ישראל – http://www.yaelarad.co.il/

  • שרון הר פז  On 26 באוגוסט 2012 at 11:18

   תודה, תרצה, על הקישור. אכן יהיה מעניין לקרוא בנושא. אחפש את הספר להשאלה. יעל ארד הביאה כבוד רב לישראל, גם אסתר שחמורוב, אך אלה אינן רבות. לדעתי, יכולות היו להיות יותר לוא העניינים נוהלו אחרת. תמיד יש את "ילד/ת הפלא" שמצליחים להתבלט ולהצטין למרות כל הקשיים והמחסור באמצעים. אי אפשר לדעת כמה ספורטאים/ות מצטיינות היו לנו בניהול נכון ומתאים.

Trackbacks

 • […] שהערכים הם נר לרגליה, היינו זוכות לתרבות ממשית, לא לספורט כתרבות וכיוצא באלה קשקושים הבלותיים נוספים. הכבוד ליוצרות/י […]

 • […] לא היתה לגנאי ולא צרפו לה נספחים שאינם הולמים, כגון: תרבות הספורט, תרבות האוכל וכיו"ב מרעין בישין שתקצר היריעה מלפרט […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: