סתו

כמי שנולדה באביב, אני מעדיפה הכי את העונה "שלי", כמובן. יחד עם זאת, אני אוהבת גם את הקיץ וגם קצת את הסתו. אינני רוצה לקפח את החורף, חלילה – שלא יעמוד לו מבויש בפינה, אבל הלואי והיה פחות קר ואז היה לי כיף גם איתו. אני אוהבת חום ובחמסין אני פורחת. הרבה יותר נעים לי מאשר בקור.

אסתר עופרים – סתו

מדהים איך אפשר להמחיש באמצעות המוזיקה את הרוח הנושבת

 

סתו זו עונה יפה. אמנם כבר קר בלילות, אך הימים עוד מאירים פנים. אפשר עדיין ללכת לים, לחוש את הבריזה הנעימה ולהנות מזיוה של החמה. קציר אינה תל אביב המהבילה, חנוקת הבריזה מהים בידי בתים רבי-קומות. לנו אמנם אין ים, אך יש בריזה בריזתית מאוד גם בקיץ.

Vivaldi – Autumn (from the 4 seasons)

"הסתו עמד אחר הכותל והערבים כבר נעשו קרירים. בלילות היתה הקרקע מתקררת מהר ועם שחר היתה הערבה מכוסה כמו אדמת מלֵחה, דוק לבנבן של כפור חולף." [והיום איננו כלה מאת צ'ינגיס אייטמטוב].

אצלנו בקציר, על הר אמיר, הסתו כבר באויר, מריחים את האדמה הרטובה בבוקר השכם. בערבים אי אפשר כבר לשבת בחוץ, תחת התאנה, בלי לעטות משהו מחמם על החולצה הקצרה, שַׁל למשל. דוק של קרירות מציף בגעגועים להתכרבלות. עלי התאנה מרשרשים ברוח הנושבת בהם, הנושאת בכנפיה את ניחוח היסמין מהגדר של השכנים.

Natalie Cole – Autumn Leaves

סתו זו עונה של געגועים. אחרי הקיץ והחופשה, אחרי הכיף והבילויים, אנחנו מנסות לחזור אל שגרת ימינו, אך הימים הנוראים בפתח, אחרי חודש הסליחות, ימים של התכנסות, הרהורים, אולי אף של חרטה על כמה ממעשינו.

תפילה של סתו – מיכל טל ,שלמה ארצי, שולה חן וחנן יובל

 

הבעיה של הסתו (או אולי שלי) היא, שזו מבשרת את החורף, את הקור. הסתו שלנו, הישראלי, פחות קר מאשר זה של אירופה, שם גם הקיץ עלול להיות מוצף בגשם וקר מֵרוח. לא הייתי מוחאת אם הסתו היה נשאר להרבה יותר זמן ומקצר את תקופת החורף לקראת בוא האביב.

Justin Hayward – Forever Autumn

פעם, בילדותי וקצת אחר כך, היה לנו גשם בסתו, היורה ירד בדרך כלל בסוכות, אחרי תפילת הגשם ("שאתה הוא ה' אלקינו משיב הרוח ומוריד הגשם"), בשעה שהיינו עושים דרכנו מבית הכנסת שעמד (ועדיין) ברחוב המקביל לשלנו. כולנו היינו בטוחים אז שתפילותינו נענו וזה הסימן מהשמיים. מאז, או שתפילותינו כבר אינן נענות או שהאקלים השתנה או שיש סיבה נוספת.

Eric Clapton – The Falling Leaves

עץ הרימון שבחצר השכנים, נושק אל הגדר המשותפת ומשיל חלק מפירותיו גם אל חיקי. אני כבר צריכה להזהר כשאני תולה כביסה, פן יפול הפרי על ראשי, לא נעים. בראש השנה קטפתי כמה רימונים לקשט את שולחן החג. טעים הפרי, טעים מאוד. סתו ישראלי כבר בחלון שלי.

סתו ישראלי – גלי עטרי

תהייה תמציתית:

איך, כשאפשר עדיין לנצל את האור, במקום להזיז את השעון שעה אחת אחורה, מזיזים דוקא קדימה ועוד מוסיפים חטא על פשע ועושים זאת זמן רב לפני שאר מדינות העולם? איך קורה שהשר חסר הבושה משקר במצח נחושה לאורך כל השנה שהפעם, הפעם זה יוארך ו— עורבא פרח? איך? איך לא קם כל העם כאיש אחד, מתעלם מן הגזרה המפגרת הזו של שר שלא ראוי לשרת אותנו (דמי הנרצחים עדיין הזועקים אלינו מן הפשלה בכרמל!!!) וממשיך בשעון הקיץ עד ששאר מדינות העולם ישנוהו? איך? ככה זה בישראל, עם צייתן, כבוי, המרשה לממשלה לרדות בו.

 

חפירות:

 1. אנטוניו ויואלדי ויקיפדיה
 2. ארבע העונות ויקיפדיה
 3. והקיץ עבר עירית דותן ודרור בן יעקב
 4. תפילת הגשם אתר איגוד בתי הכנסת העולמי
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • תרצה הכטר  On 23 בספטמבר 2012 at 12:12

  מלחמת התרבות שלנו מתגמדת לעומת מה שהתחולל לפני 180 שנה בערך בארה"ב. הפולמוס בין מאמינים דתיים לבין "נאורים", החל לאחר המצאת הטלגרף, שאיפשר קביעת זמן מדוייק.
  מסקנה – מסתבר שלא אנחנו "המצאנו" את מלחמת התרבות הזו המתרחשת סביב קביעת זמן מדוייק ומועדי השינוי בין קיץ-חורף.
  בקצרה – איזרחנו מלחמת תרבות עתיקת יומין על ידי שימוש במטפורות של "חושך" ו"אור" וכן הלאה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: