מותר האשה

חזיה

♀♀

מהות הפמיניזם אומרת שיוויון לכל, ללא הבדל דת, גזע ומין. מהות השוביניזם היא לשלוט על הכל, ללא הבדל דת, גזע ומין, אבל ממש על הכל. לאורך כל הילדוּת של ילדַי, היה לי ויכוח מתמשך עם הסביבה המעצבנת על נושא חינוך הטף וכיצד יש לעצב את הדור הבא. רוב הסביבה – כולל האמהות – טענה שאין מה לעשות וכי ילד שונה מילדה וילדה בהכרח שונה מילד. אני טענתי בלהט שלא כך הדבר וכי לא צריך להיות שוני בחינוכם. השוני מתבטא במזגם, במהותם, אך לא בנושאים ובעקרונות לאורם יש לחנך את שני המינים. אני בעד אינדיבידואליזם ולא תבניות. בעד ביטוי אישי ולא נהייה אחר הרועה כעדר כבשים צייתניות.

משהו עיקרי משובש בחינוך שאנו מעניקות לילדינו. כן, גם הנשים. אחרי שדופקים לנו בראש משחר ילדותנו כמה שאנחנו רק כינור שני לגבר, איך יכולות אנו לשבור את ההטמעה הזו ולשנות כיוון כדי לחנך את ילדינו בצורה שיוויונית? קשה כקריעת ים-סוף.

Xena and Gabriel

מה גורם לנו, הנשים, להיות טובות יותר? זה לא אינסטינקט, כי אחרת גם אנחנו היינו נלחמות כל הזמן והיו דברים מעולם. מרגע שאנחנו יוצאות לאויר העולם, מטמיעים בנו את החינוך לויתור, להצטנעות, לא לבלוט, לשבת בשקט בפינה עד שיקראו לנו. אולי זה מה שמחשל חלק מאיתנו לשרוד כנגד כל הסיכויים. המוח שלנו אינו פחות משל אף אחד אחר, בעיקר לא משל אלה האומרים לנו זאת כדי לדכא את שאיפותינו שאינן תואמות את אלה שלהם.

חזיה

אנחנו טובות יותר אולי משום שאין מחנכים אותנו להקיז דם בכל אשר נלך. אולי משום שכשאין אנו צריכות להוכיח שום דבר, כי אין מצפים מאיתנו להיות משהו, אנחנו נינוחות יותר? לא משום שאנחנו נשים איננו נלחמות ועומדות על שלנו, אלא משום שכך חינכו אותנו מיום שהגחנו מרחם.

פה ושם צצות נשים המפנימות את התנהלותם של גברים והופכות ליצורים רעים. חבל. מיותר. לא טוב. אפשר להשיג את שאנו צריכות גם בטוב, אם רק נדע לנווט את עצמנו על פי עקרונותינו ולא לאבד את צלם האשה שבנו.

Patricia Kaas – Quand on a que l'amour

♀♀

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: