העצמת נשים

 

חשבתן פעם (או יותר) על איך מתנהל היום שלכן? מה אתן עושות במהלכו? איך נראים החיים שלכן?

הערוץ הראשון יצא בקול ענות צעקני לבשר לקהל העצום והבלתי נדלה של צופותיו (קרי: אני ולפעמים גם ביאטריס) כי "יקדיש את חודש יוני לבחינת מצבן של נשים בארץ ובעולם. השידורים יכללו סרטים דוקומנטריים, מופעים של כוכבות בינלאומיות ועוד". מן הסתם, לוקחת כל אחת מאיתנו את ההכרזה הזו למחוזותיה האישיים, בהתאם לרקע שלה ולציפיותיה מההבטחות הנשמעות באוזניה ומהערוץ הזה. אין הן רבות, למרבה הצער – הציפיות (והכריות הן מסיפור אחר…). מהיותי חולמנית וכנראה מנותקת מהמציאות, ציפיתי לראות – לפחות בחודש הזה – יותר נשים בשיח הציבורי ולא קשקוש של מס שפתיים מיותר, אך (איזו הפתעה!!!) זה לא קרה.

יום ראשון, מעלים בפנינו פרק מהסדרה הדוקומנטרית "שומרי הסף". לאחריו, פאנל מיותר(!!!), כאילו שאין לעם מוח ואין אנו מסוגלות/ים להסיק מסקנות בעצמנו ולהבין את המראות בהן צפינו. וממי מורכב הפאנל הזה? חוץ מהמנחָה, שבקושי הצליחה להשחיל מלה בגלל השתלטות המנחֶה הדוחה שלצדה על ההנחיה, לא היתה אשה נוספת, שלא לדבר שציפיתי שיביאו לפחות 50% נשים. מה כבר ביקשתי? רק חצי – לא את הכל, אך זה לא קורה! כאילו שאי אפשר היה למצוא נשים משכילות ומקצועיות בתחום, היכולות להביע את דעותיהן. מה, מישהי הוזמנה לבוא לשידור וסרבה? הנה לכן יוני המוקדש לנשים.

Sheryl Sandberg: Why we have too few women leaders?

♀♀

עצרתן פעם (או יותר) להרהר על איך אתן היום? האם הגשמתן את החלומות שלכן? האם מה שאתן עושות עכשו – אישית, מקצועית – משקף את מה שרציתן להגיע אליו?

ביום שני הביאו לנו את חציו הראשון של הסרט הדוקומנטרי "חצי השמיים". לזה לא הביאו פאנל, שכאן בהחלט התבקש(!!!), כי למה שיביאו – כולה מדובר בנשים. בסדרה הקודמת על העוני ("למה עוני?"), למדנו רבות (כאילו שלא ידענו) על דיכוי נשים ועד כמה עצמאות כלכלית חשובה ומעצימה. ב"חצי השמיים" מראים לנו איך, מתוך הדיכוי והאלימות נגדן, עולות וצומחות נערות ונשים חזקות בזכות נשים שנרתמו לשנות את הסיכויים העגומים שלהן. משפט מפתח שנאמר בסדרה, המשקף את זה: "השכילו את הילדה וכל הכפר ירויח מכך."

את צופה במראות וקשה לא לתהות למה זה צריך להתבצע בידי יחידות (ומיוחדות) ומדוע אין הממשלות ממגרות את הרע, על אף שזה תפקידן ובכוחן לעשות זאת. ברור שזה בגלל שיש מי שמרויחים מכך ובצע כסף הוא המניע. מה שלא ברור, זה למה השלטון מתיר זאת. כנראה מאותם מניעים שאפשרו את ממשל הטייקונים בארצנו.

מעורר השראה

♀♀

מה זה להיות אשה? למה זה אומר להיות נחותה, מדוכאת, נתונה לטרור?

העולם, כפי שאנו חווות אותו, אינו טוב לנו (בלשון המעטה) – הן לנשים והן לגברים. כשהשמוקים שולטים עלינו ונוהגים בנו בהתאם לצרכיהם – ואין זה משנה אלו נימוקים (דתיים בעיקר) הם מעלים כתמיכה להתנהלות האוילית והמחפירה שלהם  – איך נוכל להעביר אותם מעלינו?

עידנים רבים חלפו מאז תקופת המערות, התקדמנו מבחינה טכנולוגית אלפי מונים, אך מה השתנה בנו? הגבר עדיין השליט ועל פיו נושק דבר. מדברים גבוהה-גבוהה (קרי: קשקוש-קשקוש) על הצורך לשיוויון בין המינים, על שצריך לקדם ולהעצים נשים, אך כמה מזה מקיימים?

לגברים אין חזון, אלא התנהלות אינסטינקטיבית של מלחמה בלתי פוסקת (היום לפני…) בכל דבר. מי, לדעתכן, המציא את המלה "לתקוף" ומשתמש בה בכל ענין (לדוגמא: "לתקוף את הבעיה")? נשים משתדלות לבנות, לכוון לטוב, לשתף – פחות להתחרות ויותר להעצים. נשים מטבען מחבקות, מכילות, תומכות. זה לא ענין של חיברות ו/או חינוך, אלא טבוע בנו. גברים עדיין מעדיפים לראות דם, לא חשוב של מי ולא רק של יריביהם. איך נפיצם לכל עבר וניפטר מעוּלָם?

Women's World Banking: Leaders and Clients in Focus

♀♀

איך משנים את זה? אפשר כבר לראות ניצנים לשינוי, אם כי אין הם מספיקים. אמנם ישנן פה ושם נשים מעטות בראש פירמידה, אך ההתנהלות שלהן אינה כפי שהיינו מצפות מהן. מה עשתה אשת הברזל למען הנשים? מה עושה אנגלה מרקל לטובת נשים? למה לא כל הממשלה שלה מורכבת מנשים?

ביאטריס האופטימית סבורה שלא יקח עוד זמן רב ושהחזון לעולם טוב יותר בהנהגת נשים ימומש עוד בימינו, כי זה קורם עור וגידים לנגד עינינו: אנחנו נושאות בעוז את דגל השינוי העולמי, מישירות מבט לעולם כשוות ומשמיעות את קולותינו למען העצמת אחיותינו הנשים ובעיקר למען אלה הסובלות מדיכוי ואלימות (אתן הרי יודעות מצד מי) במקומות רבים כל כך בעולם. אנחנו מתחילות להבין את הכוח שלנו, ששינוי המציאות הרעה הוא בידינו.

אני מסכימה איתה בכל לבי, משום שהיא צודקת – ההחלטה לשנות היא בידינו. אם נעזור זו לזו – נצא כולנו נשכרות, כי אנחנו באות בטוב, ביצירה, בשאיפה להצמיח ובעיקר – לאהוב.

Sheryl WuDunn's Speech

♀♀

בתמצית:

לי נמאס לראות את השמוקים בכל אשר אני מביטה, לכן לא?

♀♀

חפירות:

 1. כוח נשים
 2. Women's Power
 3. Women's Power Wheel
 4. אנחנו היהלום
 5. נראות של נשים שלומית ליר, אתר אונליין
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • יסמין  On 9 ביוני 2013 at 19:38

  חבל שצריך את כל המאמצים הללו כדי להבין עד כמה אנחנו חשובות וכמה חשוב לא להציק לנו. יחד עם זאת, מאמצים מבורכים ביותר והלואי ואלה ישאו פרי ויביאו לעולם טוב יותר ממה שגברים בנו לנו

Trackbacks

 • By במשפט אחד | הוזה מִלִים on 21 באוגוסט 2013 at 18:46

  […] טרחת כבר לצפות בחדשות. מה שמרגיז אותי בשידור הציבורי (וקוננתי על כך לא אחת), זה שאם זה אמור להיות ציבורי, למה אין ייצוג הולם לנשים? […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: