מה השתנה גם השתא ? What has Changed this Year Too

ליום האשה הבינלאומי 2014

International Women's Day 2014

נשים שולטות

נו? אז מה השתנה גם השתא? שוב קינה על מצבן של הנשים, שוב סקרים מראים את הפער בין המינים, שוב כל דאלים גבר והאשה עדיין אינה שוה להוד מעלתו השמוק, אלא תקועה מתחת במרחק ניכר מאוד. במקום שזה יהיה יום משמח וחגיגי, זה עדיין יום עצוב של קינה ונהי. במקום לחגוג, אנחנו לומדות שוב עד כמה עגום מצבנו, הנשים.

Well? So, what has changed this year too? Again, lamenting about the condition of women, surveys again show the gap between the sexes, once again the strong man dominates and the woman is still not equal to his highness the schmuck, but stuck far below. Instead of being a joyous and festive day, it is still a sad day of lamentation. Instead of celebrating, we learn again how bleak our situation is as women.

ישנם נושאים שאינם משתנים, ישנן מסורות שאי אפשר לעקור מהשורש, גם אם אנחנו חושבות שאנו נמצאות בעידן מודרני. בהשוואה למה, המודרני הזה, אם מצבן של הנשים לא השתנה ממש? אמנם אנו מגיעות רחוק יותר מאשר אִמותינו, אך אי אפשר לקרוא לנו שוות בכל. נשים בעצמן מפקפקות ביכולותיהן, נשים אינן מאמינות בצורך של העדפה מתקנת, נשים בעמדות מפתח אינן חושבות שעליהן לקדם נשים אחרות כדי להניח את היסודות לשוויון אמיתי, גם אם זה לוקח זמן ולא יקרה בן-לילה. לתת שוב את הדוגמא העצובה של מנחות ברדיו ובטלויזיה שמדירות נשים? איזו תמורה בעד האגרה יש לנו, המחצית היותר משמעותית של האוכלוסיה?

There are issues that don't change, there are traditions that can't be uprooted, even if we think we are in a modern age. Compared to what, this modern, if the situation of women has not really changed? Indeed, we go farther than our mothers, but you can't call us equal in everything. Women themselves doubt their abilities, women don't believe in the need for affirmative action, women in key positions don't think they should promote other women in order to lay the foundations for true equality, even if it takes time and does not happen overnight. Should I again give the sad example of radio and television female presenters who exclude other women? What kind of value do we get for the radio and TV licence we pay, the more significant half of the population?

Bette Midler, Goldie Hawn & Diane Keaton – You Don't Own Me

תקצר היריעה מלפרט מה אפשר לעשות כדי למגר כאן ועכשו את הרע וכמה אפשר לעשות הרבה מאוד למען שוויון לכולנו, ללא הבדל מגדר, גזע או דת. העיקר והחשוב הוא שדברים אכן יֵעָשו והאפליה תעלם כלא היתה. אולי אינכן מתפלאות או שמא כן, אך אינני מגלה כאן משהו טמיר: עדיין בימינו רווח התירוץ המטומטם של להעדיף שמוק משום שהוא "המפרנס הראשי במשפחה" ולא משנה שהלה חי עם גבר או שהוא גרוש וחי בגפו (ולא בחושך!).

There is not enough time or space to describe what can be done to eradicate here and now the evil and how much can be done for equality for all of us, regardless of gender, race or religion. The main and important thing is that actions should be taken and discrimination will disappear as if it had never been. You may not be surprised or perhaps you would be, but I am not revealing anything hidden here: in our days, the stupid excuse of preferring a shmuck is still accepted and common, because he is "the main breadwinner in the family", and it doesn't matter that he lives with a man or is divorced and lives alone (and not in ze dark!).

 

מקרה מעניין אותו חויתי, מעיד על הקורה אצלנו: בת של חברה קודמה בדרגה בכל שנה במקום בו עבדה וקיבלה בונוס נאה על ביצועיה, שלא לדבר על המשכורת שגדלה. זאת, בעוד עמיתתה, שהתקבלה יחד איתה לאותו מקום ועושה בדיוק את אותה עבודה – זכתה לקידום רק אחרי שלוש שנים של עבודה. אני מדגישה: אותו תפקיד, אותה אחריות, אותו ותק. מה ההבדל? לבת של החברה קוראים נועם. בדיקה פשוטה העלתה שהיא רשומה בטופס העובד כזכר. מה אתן אומרות על זה?

An interesting case that I experienced, attests to what is going on here: my friend's daughter was promoted every year where she worked and received a handsome bonus for her performance, not to mention that her salary was raised. This, while her colleague, who was hired at the same time as she (and in the same place!), and was doing exactly the same toil, was promoted only after three years of work. I'm emphasizing: the same role, the same responsibility, the same seniority. What is the difference? my friend's daughter's name is Noam. A simple examination revealed that she was listed on her employee form as a male. What do you say about that?

מה אפשר לעשות? לשים דאודורנט ולהרים ידיים? זהו שאסור – אפשר לשים דאודורנט, אבל צריך להמשיך להלחם בתופעות הבזויות הללו, כי אם נכנע, אף אחד לא ילחם עבורנו.

What can we do? Should we put ze deodorant and lift our hands up? Not at a chance! We can put the deodorant, but we have to continue fighting against these despicable phenomena, because if we surrender, no one will fight for us.

פוליטי ונכון!

Political and right!

Lesley Gore – You Don't Own Me

♀♀

ובקול ישראל הטמטום כמו תמיד – "השבוע שלי" היא לרוב שבוע של גברים. איך, ביום האשה הבינלאומי, לא השכילו העורכים להביא אשה שתספר על השבוע שלה? שמה דאודורנט, אך ממש לא מרימה ידיים!

And in Kol Yisrael (the Voice of Israel) stupidity as usual – the radio programs, "My Week", is usually the week of men. How, on International Women's Day, did the editors fail to bring a woman to tell about her week? I'm putting on the deodorant, but no way that I'm giving up!

קישורים:

♀    הרבה פרופ' דליה מרקס – לחודש מארס: שתי פניו של יאנוס (לקראת יום האשה הבינלאומי). אתר התנועה ליהדות מתקדמת

♀    קיצור תולדות הפמיניזם (למה לא צוין שם הכותבת/המלקטת? וזה אתר של נשים!!!) אתר נעמת

♀    מבוא ל… פמיניזם פרק 10 (זה הפרק הכי מוקדם שמצאתי, השאר כנראה אינם קיימים. מי יודעת אם בכלל הועלו, כולה פמיניזם) יוטיוב

♀   מפסיקות לציית מרב מיכאלי, אתר דה מרקר

♀   עתונאיות חרדיות נגד הדרת נשים, אתר אונלייף

Katie Melua & Eva Cassidy – What A Wonderful World

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • תרצה הכטר  ביום 9 במרץ 2014 בשעה 11:20

  מתי נחדל לדבוק במוטו הזה של "מקופחות"? יותר טוב לדבוק במוטו "אם אין אני לי מי לי" ולהדביק את הפער מבלי לצפות שמישהו אחר יעשה זאת בשבילינו.
  יש לי סיפורים אישיים משלי ואני חייבת לומר שבעזרת נחישות והגדרת מטרה – לפי קנה מידה אישי ולא לפי קנה מידה כללי מסולף כמו כמה את מרוויחה באותה משרה ודרגה – אפשר להגיע רחוק.
  חברות כנסת מרוויחות בדיוק כמו עמיתיהם הגברים….
  במגזר הפרטי – עוזרת בית מרוויחה לעתים יותר מעוזר בית – במיוחד אם הוא שחום עור… קוסמטיקאית מרוויחה פי כמה וכמה מפקידה ותופרת עלית מרויחה לא פחות מחייט…
  קורבנות היא משחק מסוכן.

  • שרון הר פז  ביום 10 במרץ 2014 בשעה 12:31

   אינניו דבקות בשום מוטו, אנחנו אכן מקופחות וצריכות לדבוק בנחישות של למגר את זה וכמה שיותר מהר – עדיף. עוד רבה המלאכה לפנינו בנושא.
   הדוגמאות שהבאת כאן, אינן מצביעות על הכלל, אלא על הפרט. יופי שחברות כנסת מרויחות כמו עמיתיהן הגברים, אך מה עם מורות ומורים? פקיד ופקידה ועוד ועוד ועוד?
   נשים צריכות להיות שוות! זו כל התורה כולה.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: