היית אהובה You Have Been Loved

La Bouche – A Moment of Love

אנחנו בדרך לסעודת השבת עם הילדים והנכדים. יהודית בן יעקב מנגנת ברדיו שירים יפים לשבת וקוראת שירים מקסימים. הלב מתרונן. אני אומרת לביאטריס שזה היה תמיד החלום שלי – לקריין ברדיו בתוכנית משלי, להשמיע שירים ולנגן את השירים שאני אוהבת. היא שולחת לעברי מבט מהורהר ואומרת שלה היה חלום שונה לגמרי. נו, שוין, ברור כי לכל אשה חלומה היא…

We are on our way to the Shabbat meal with the children and the grandchildren. On the radio, Yehudit Ben Ya'akov is playing nice music for Shabbat and reads beautiful poetry. Joy to one's heart. I tell Beatrice that being a radio presenter, to read poems and play my favoured music in my own programme, was always my dream. She sends a contemplative gaze at me and says she had an entirely different dream. Well, it's clear that every woman has a dream of her own.

סילה בלאק – לוא חשבתי שאי פעם תשני את דעתך

Cilla Black – If I Thought You'd Ever Change Your Mind

הצלילים הנעימים אופפים אותנו באהבה. אני מכירה את השיר הזה גם בביצוע היפה של אגייטה מאבבא. אני מזמרת את המלים וביאטריס מצטרפת אלי. שילוב הקולות שלנו ערב מאוד לאוזני, כמו השילוב שלנו זו עם זו בחיינו. אני מרגישה בעלת מזל מיוחד איתה.

The pleasant sounds wrap us lovingly. I know this song also with the beautiful performance of Agnetha Fältskog from ABBA. I sing the words and Beatrice joins me. Our voices fit together perfectly and me ears find it very lovely, like our fitting in each other's life. I feel very lucky to have her.

סיההיית אהובה

Sia You Have Been Loved [Lyrics]

מישהי אמרה לי פעם שהדבר הכי-הכי שהיתה רוצה בחייה, זה לחוות אהבה ולוא פעם אחת. לא כסף, לא עושר – אהבה. זה היה מזמן, הרבה מזמן. מים רבים מאוד זרמו מאז וכיסו על מערכת יחסים שלא היתה בה אהבה, למרות ההצהרה. מעולם לא הבנתי איך זה קורה: מאן דהיא מצהירה משהו שאני מאמינה כי הוא אמיתי מבחינתה, אך כשהדברים באים לכדי ביצוע, רחוקים המעשים מן המלים כרחוק מזרח ומערב. למה ואיך אין קשר ולוא הקלוש ביותר בין האמירה לבין מה שאמור היה להיות המימוש? לתמהונית הפתרונים.

Somebody said once to me that of all things she wanted in her life, she would like to experience love, at least once. Not money, not wealth – love. It was a long time ago, very long. Many waters had flown since and covered a relationship without love, despite her declaration. I never could understand how it happens: somebody states something that I believe is real to her, but when it comes to been carrying out, the words are very-very-very far from the actions. Why and how there's no connection (and not even a weak one) between what have been said and what was supposed to be done? Perhaps that weird person has the answer.

לכולנו, גם לנכות רגשית הכי קשות, יש את הצורך להיות נאהבות. הבעיה היא איך לקבל את העובדה שמישהי אוהבת אותך ורוצה אותך. כן, אותך! אצל פולניות מדופלמות הקטע הוא שמה שעושה לי טוב – עושה לי רע ומה שעושה לי רע – הרי זה עושה לי טוב. איזו משוואה מטומטמת! אינני מקבלת אותה. אוי, כמה פולניות מיותרות כאלה פגשתי בחיי! כמה הכנות, כמה שיחות נפש אל תוך לילות לבנים, כמה כמיהה לאהוב… והתוצאה: מפח נפש. כשמגיע רגע האמת, כשאת בוחנת את היחסים הללו ובודקת מה את מקבלת מהם – מה את מוצאת?

All of us, even the most emotional crippled, have the need to be loved. The problem is how to receive the fact that somebody loves you and wants you. Yes, you! The problem with these people is that when they feel good – it's wrong, and when the feel bad – it's great. Weird equation, unacceptable as far as I'm concerned. Oy, how many of these unnecessary dumbs I met in my life! So many preparations, so many conversations into white nights, such a desire to love… But the result: bitter disappointment. When the moment of truth comes, when you examine this relationship trying to discover what you are getting out of them – what do you find?

ג'ורג' מייקל – היית אהוב

George MichaelYou Have Been Loved [Lyrics]

את יודעת מה את נותנת – את כל-כולך, את הכי-הכי שאת יכולה, את משתדלת לעטוף באהבה, את יוצאת מגדרך לרָצות, לתת, להשביע רצון. יחד עם זאת, את גם רוצה לקבל, את גם רוצה לחוש נאהבת, מגיע לך! אבל הצד השני מודה ומתוודה כי היא נכה רגשית ואינה מסוגלת לתת לך את שאת צריכה. את שואלת את עצמך (ולפעמים גם אותה) למה היא טורחת להטריד את זולתה אם אינה יכולה לתת מעצמה ולהתחייב למערכת יחסים. עד שאת מבינה שזה טבעה. את לומדת לא להגיב לכאלה המספרות לך (גם אם זה בדאבה) שהיו להן כל כך הרבה נשים ואין הן מבינות למה לא מצאו את האהבה שהן מחפשות כה נואשות. מתי הן תפנמנה שלא אהבה הן שוחרות, אלא את הרגשת הכשלון הצפוי כדי להצדיק את היותן "כאלה".

You know what you are giving – all of you, the best you can give, you are trying to wrap her with love, you go out of your skin to please, to give, to satisfy. At the same time, you wish to receive too, you want to feel loved, and you deserve this! But the other woman admits she is emotionally crippled and she that can't give you what you need. You ask yourself (and sometimes her too) why does she bothers to trouble women if she can't give herself and commit to a relationship. Until you understand that's her nature. You learn not to relate to those who tell you (even if it's in anguish) they had so many women and they don't understand why they didn't find the love they are looking for so desperately. When will they get that not love is what they are seeking, but the sick sense of the expected failure, in order to justify them being "such".

The XX – Infinity

לפעמים את תוהה בתוך-תוכך למה זה מגיע לך ולמה נקלעה מאן דהיא אל מעגל חייך. מישהי העירה לי פעם שמה שקורה בחיינו אינו בכדִי ועלינו לבחון מה זה בא לשרת אותנו. אני טוענת שישנם דברים שאין טעם לחפור בהם, כמו למה באה ביאטריס המתוקה אל חיי ואיך, למרות שאין בינינו הסכמים חתומים והצהרות חגיגיות, אנחנו מסורות זו לזו והחודש נחגוג שנתיים להיותנו יחד. מה שחשוב הוא, שכיף לקום בבוקר בחיוך ועם התחושה של להיות נאהבת, עטופה באהבה, לדעת שיש מישהי שדואגת לי ולא רק אני לה. מודה אני על שזכיתי, שלקבל (סוף-סוף!!!) נעים ונפלא לא פחות מלתת. הרטט המתוק של אהבה אמיתית.

Sometimes, you wonder deep down in yourself why you deserve this and why somebody has come into your circle of life. Someone I met once comment that what happens in our life is not in vain, and that we have to examine does it serve us. I claim that there are things that there's no point to dig into, like why did sweet Beatrice come into my life and how, despite that we have no signed agreements or formal declarations, we are devoted to each other and this month we are going to celebrate two years of being together. The most important thing is that it's great to wake up with a smile in the morning, and with the feeling of being loved, enfolded in love, to know that there's somebody who cares for me and it's just me the one who cares. I am thankful for this love, and can finally receive, such an peasant and wonderful feeling – not less than give. The sweet vibration of true love.

יהודית רביץ – באה מאהבה

♀♀

אין כמו השיר הבא לעשות טוב על הלב…

The next song pleases one's heart

Etta James At Last

♀♀

and i love her, all of her,

for how i watched her crawl

beneath my skin and into my

soul. and i love her, all of

her, for how she would glide

over my dark fields and leave

trails of roses left to grow.

and i love her, all of her,

for how she devoured me whole

and made sense of all my bones.

But most of all, i love her,

all of her, for healing my

pieces and guiding them all

back home.

r.m. drake

ה-XX עם פלורנס וולש – יש לך את האהבה

The XX feat. Florence Welch You Got the Love

טעימה נוספת מאטה ג'יימס הנפלאה

Another great piece from wonderful Etta James

בתמצית:

את יפה! את האגם של מים מתוקים ואני ההרים המקיפים אותך…

The essence

You are beautiful! You are the lake of sweet water, and I am the mountains surrounding you…

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: